OTEVŘENÍ KNIHOVNY

pozvánka na tvořivé odpoledne

19. 3. 2018 Zobrazit více

Mezinárodní den studentstva

17. listopad je nejen významným dne pro Českou republiku, ale také pro celý svět.

Mezinárodní den studentstva, někdy též Světový den studentstva, je připomínkou tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším Protektotátě Čechy a Morava*.

Vše začalo násilným potlačením poklidné demonstrace u příležitosti 21. výročí vzniku Československa 28. října 1939 v Praze, během níž byl zraněn student lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal a zabit pekařský dělník Václav Sedláček.

Mezinárodní den studenstva byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí těchto událostí. Stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí.

Mezinárodní den studentstva je jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ.

Sametová revoluce - Den boje za svobodu a demoracii je označení období revolučních změn v Českoslovenku mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistockého režimu a přeměně politického zřízení na demokratické principy. K urychlení změn přispěl rozpad bývalého Východního blohu** a narůstající nespokojenost obyvatelstva s ekonomickou a politickou situací v zemi.

Revoluce se označuje názvem „sametová revoluce“ pro svůj nenásilný charakter, kdy pro převzetí moci nebylo potřeba použít násilí či ozbrojeného boje Vyjma událostí ze 17. listopadu, kdy byli studenti napadeni Veřejnou bezpečností***, byla revoluce provedena bez násilí a během státního převratu nebyl zmařen jediný život.

* byla část československého území, od 15., respektive 16. března 1939 do 8.–9. května 1945 okupovaná nacistickým Německem

** bylo neoficiální označení Sovětského svazu a jeho politických satelitů

*** zkráceně označovaná jako VB, byla složka Sboru národní bezpečnosti, která vykonávala činnosti, které v demokratických státech obvykle vykonává policie

Zdroj: Wikipedie

10. 11. 2017 Zobrazit méně

Mikulášská jízda 2017

V neděli 3. prosince se uskuteční Mikulášská jízda zvláštního vlaku, v němž bude Mikuláš nadělovat dětem dárky.

27. 10. 2017

Den vzniku samostatného Československa

Dne 28.října roku 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakousko-Uherska se začaly psát nové dějiny.

18. 10. 2017 Zobrazit více

Malý Messierův maraton